"Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się? Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze - uroda życia."
Ryszard Kapuściński

środa, 13 lutego 2013

Paryski misz-masz

Odgrzewany kotlet. W Paryżu byłam przecież ponad dwa miesiące temu i NADAL mało co o tym wyjeździe napisałam. Wrzuciłam - jak widać - tylko kilka zdjęć. Wstyd Pani, wstyd! ;-) Na usprawiedliwcie mogę jedynie powiedzieć, że obecny stan mojego życia bardzo mnie rozleniwia. Niby mam więcej wolnego czasu, kiedy mogłabym zająć się ciekawymi, interesującymi mnie projektami, na które nie mam zbytnio czasu latem (już tak mam, że większą mobilizację do działania i kopa mam wtedy, gdy nad głową wisi mi dużo spraw - zdaję sobie sprawę, że to jest niezdrowe), ale z pewnych względów tego nie robię. Za to czytam, dużo i namiętnie. Wracamy do tematu.
Do Paryża wybrałam się z Marysią odwiedzić Jędrka, który chwilowo tam studiuje. To była moja trzecia wizyta w tym mieście. Pierwszy raz byłam tam dokładnie 10 lat temu, zimą, na przełomie grudnia i stycznia. Następnie miałam okazję troszeczkę zwiedzać to miasto we wrześniu. Kolejnym razem mam nadzieję, że zobaczę je w cieplejszych miesiącach :). Pierwotnie miałyśmy spędzić tam tydzień, niestety linie lotnicze na R. skróciły nam ten pobyt o dwa dni. Jędrek załatwił nam wynajęcie prywatnego "mieszkania" poprzez jeden z portali specjalizujących się w tej dziedzinie. Niestety, nie mógł nas przenocować u siebie (paryskie akademiki są bardziej skostniałe od gimnazjalnych burs w pl), a taka opcja wyszła taniej niż hostel. Dlaczego użyłam owego znaku interpunkcyjnego " "? Zobaczcie sami :-) (ale mam minę!)

"Mieszkanie" było małe, ale nikt nam nie przeszkadzał (ani razu nie spotkałam sąsiadów na klatce) i było w świetnej lokalizacji - 10 min pieszo od Placu Pigalle! Czego chcieć więcej? No może kasztanów ;)
Zakwaterowałyśmy się dość późnym wieczorem (dojazd z lotniska zajmuje około 2 godzin), a Jędrek przywitał nas godnie - francuskim piwem. I już jesteśmy!! Po ponad dwóch dobach podróży (co się działo w międzyczasie nadaje się na oddzielnego posta..). Siedzieliśmy sobie gdzieś do północy, aż Jędrek stwierdził, że wraca do siebie. Nam zachciało się spaceru, ubraliśmy się więc wszyscy i z gracją zeszliśmy po ślimaczych schodach naszej klatki. Odprowadziłyśmy Jędrka do stacji metra Plac Pigalle i jak już tam byłyśmy, nie mogłyśmy sobie odmówić spaceru po tej słynnej części miasta. Wyszło nam istne o północy w Paryżu. Zgubiłyśmy się. Tak, tak moi państwo. Magister geografii, której zawsze wydawało się, ze ma dość dobrą orientację w terenie, zgubiła się. Ze sobą miałyśmy: agrafkę, zapalniczkę, zegarek, klucze do domu. Po kilkudziesięciu minutowym kluczeniu między kamienicami, doszłyśmy do jakiejś stacji metra, które znane są z tego, że zawsze tam znajduje się mapa! I w tym momencie przydał się mój niezawodny zegarek, który posiada funkcję kompasu. Przynajmniej wiedziałyśmy, w którą stronę mamy się udać i udało się :) 


W między czasie obmyślałyśmy plan. Co chcemy zobaczyć? Co możemy pominąć? Gdzie się udać? Pięć dni w tak dużym mieście to nie jest dużo i zdawałyśmy sobie z tego sprawę. Wspólnie się zgodziłyśmy, że chcemy choć trochę liznąć dorobku kulturalnego Paryża. Imprezowego też oczywiście :) Nie będę pisać dokładnie o każdym miejscu, gdzie się pojawiłyśmy, takie informacje można przecież znaleźć w sieci. Wspomnę jednak, że nie widziałyśmy zbyt wiele. Nie potrafimy bowiem w biegu wszystkiego oglądać, jak wchodziłyśmy do muzeum, to wychodziłyśmy z niego po kilku godzinach, w ciągu dnia odwiedzałyśmy więc maksymalnie dwa takie przybytki. Odwiedziłyśmy: Muzeum d'Orsay, Luwr, Centrum Pompidou, Katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffila, Bazylike Sacre Coeur, Panteon, Politechnikę Paryską ;), dzielnicę La Defense, Montmarte, Dzielnicę Łacińską. Uf, plus niezliczone spacery nad Sekwaną i okolicach. Prawdę mówiąc, to po trzecim dniu byłam wypompowana. Pogoda nam nie dopisywała, więc część sił musiałyśmy przeznaczać na walkę z aurą. 
Bardzo mi się podobał Luwr - byłam w nim pierwszy raz - chociaż oczywiście nie zobaczyłyśmy wszystkiego. Nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia. Wypożyczyłyśmy audio przewodniki, by poprowadziły nas w najbardziej interesujące miejsca. Na początku jednak były łzy złości, przez 15 min nie mogłyśmy dość jak one działają, a działały jak chciały, żyły własnym życiem! W końcu udało nam się okiełznać te zdobycze techniki i zobaczyłyśmy kilka cudnych rzeczy :)
Z czego jeszcze skorzystałam będąc w Paryżu? To jest historia pod tytułem "Człowiek ma czasem szczęście. W wakacje odkryłam bardzo przyjemny zespół I heart sharks. Jakiś miesiąc przed wyjazdem wchodzę na ich bardzo fajną stronę internetową i co ja patrzę?! Pierwszego grudnia będą grać koncert w... Paryżu!!! Cudowna wiadomość! Jeszcze bardziej ucieszyłam się po informacji, że koncert jest za darmo ;) Co prawda trochę zajęło nam odnalezienie właściwego klubu, ale zdążyliśmy. Poniżej beznadziejnej jakości filmik obrazujący co tam się przez chwilę działo: 
I może oto tym akcentem zakończę naszą przygodę z Paryżem :) Zdjęć nie robiłyśmy dużo, niestety nie potrafię ich dobrze robić, więc są jakie są (tzn. potrafiłam zanim mi nie ukradli aparatu :().

Praktyczne info:
- przelot Wawa - Paryż Beauvais ok 130 zł (bez bagaży, bilet kupiony około miesiąc przed podróżą)
- przejazd Paryż Beauvais - Paryż stacja metra Porte Malliot 15 euro, około 1,5-2 godz
- nocleg w "mieszkaniu" 177 euro - 7 nocy, 2 osoby
- bilet w metrze 1,6 euro (chyba), w karnecie 10 szt: 12,7 euro
- piwo w knajpie różnie, jak są happy hours to ok 4 euro, jak nie ma to 6-7 euro. 
- Wieża Eiffel 14 euro
- Muzeum d'Orsay 12 euro
- Panteon 8,5 euro
- audio przewodnik w Luwrze 5 euro - polecam

- wszyscy obywatele UE do 26 roku życia mają darmowe wejście do większości muzeów w Paryżu!! Na podstawie dowodu osobistego :) Nie trzeba być studentem :) Ja niestety te piękne lata mam już za sobą, ale Marysia, a jakże, skorzystała (na pewno nie dotyczy Wieży Eiffel'a)
- w pierwszą niedzielę miesiąca wejście do niektórych muzeów jest za darmo, na pewno dotyczy Luwru i Centrum Pompidou (ale proszę uzbroić się w cierpliwość - swoje trzeba odstać ;))

Dziękuję. Małgorzata Pryśko poleca ;-)))

ps. może w najbliższej przyszłości dodam kilka zdjęć :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz